Всі художники світу намагаються увірватись до Парижу чи Нью-Йорку, але це вдається тільки одиницям.
Литовець Рей Барткус – один з них. Сьогодні відвідувачі престижних нью-йоркських галерей можуть захоплюватись його нестримною фантазією та надзвичайною майстерністю. Він знайшов універсальну, всім зрозумілу, мову мистецтва XXI століття. Однак, у своїй творчості він залишився литовцем – чуйним і ліричним.
Альгірдас Кумжа,
Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні
Працюючи ілюстратором у таких виданнях, як «Wall Street Journal», «Time», «Newsweek», «Harper‘s», «The Los Angeles Times», «Boston Globe», «Smart Money», «Business Weekly», Рей Барткус досконало опанував нюанси мови цих мас-медіа і прекрасно розуміє її правила «граматики». У його творах – актуальні події не тільки Америки, але й дослідження глобального контексту.
Художник у засобах масової інформації обирає «підходящі» зображення, тобто ті, що підходять для творчості, перекладає їх у нові контексти. Таким чином, він наче займається екологією зображень, не створюючи нові, а перетворюючи вже існуючі.
Три паспорти художника, що скопійовані у «Підробках», - радянський, литовський і американський - дуже ясно розкривають позицію Рея Барткуса: як у мистецтві, так і у житті він не прив’язаний до одного єдиного варіанту. Для втілення у життя своїх ідей він може жити у будь-якій країні, користуватись будь-якою медіа і ... «підробити» будь-який документ.
Нєрінга Чєрняускайтє, журнал «Daile», 2008
Три паспорти Рея Барткуса
Його великоформатні лямбда-відбитки зображують страшні переживання, які відчуваються багатьма після читання газет або ж вмикання CNN. Р.Барткус передає жах, шок, абсурд, а іноді й гумор того, що ми бачимо у вечірніх новинах.
Алісса Копельман, «МедіаБістро», 2007
Рей Барткус і його насправді погані НОВИНИ
Рей Барткус перетворив намет на 25-й вулиці Нью-Йорка у зухвалий workshop, котрий відтворює простори майстерень, які залишились по сусідству, заповнюючи їх кількома лямбда-відбитками, що натякають на придорожні реклами. Створені за кілька останніх років разом з web-проектом художника www.thisisreallybadnews.com, вони показують підроблені сцени з новин кабельного телебачення та інтернет-мережі, пародіюючи параною, яку створюють засоби масової інформації. Політичний сенс інсталяції здається доволі грубим, але, за словами працівника галереї, це й було частиною плану. «Роботи експонуються прямо на вулиці, оскільки так художник міг передати свої ідеї безпосередньо у американській реальності та щоденному житті».
Уільям Хенлі, Artinfo.com, 2008
DiVA вражає вулиці (DiVA Hits the Streets)
Рей Барткус народився у 1961 році у Вільнюсі. У 1986 році закінчив Вільнюський художній інститут за спеціальністю графіка. Брав участь у багатьох спільних та персональних виставках у Литві, Польщі, Франції, Канаді, Македонії, Голландії та інших країнах. Художник також створив грошову банкноту номіналом у 50 літів, яка й наразі знаходиться в обігу у Литві. Отримавши запрошення представити свої роботи в Morehead State University (США), Рей Барткус вирішив переселитися жити до цієї країни. З 1991 року художник разом з дружиною Інною і сином Крісом проживає у Нью-Йорку.
Творчість Р.Барткуса зацікавила художнього директора газети «The New York Times» і йому запропонували роботу у цьому виданні, яка продовжується й до сьогоднішнього часу.
Наразі ілюстрації Р.Барткуса прикрашають обкладинки журналів, регулярно друкуються у таких виданнях, як «The Wall Street Journal», «Time», «Newsweek», «Harper’s», «Los Angeles Times», «Boston Globe», «The New Republic», «Smart Money», «The Fortune», «Christian Science Monitor», «Business Weekly» та інших. Ілюстрації Р.Барткуса отримали чимало нагород від професійних асоціацій. На сьогоднішній день художник окрім творчості у сфері ілюстрацій, все більше часу приділяє власним арт-проектам, серед яких digital art, живопис, малювання. В останні кілька років Р.Барткус мав кілька успішних персональних виставок у Відні, Варшаві і Вільнюсі. Він також організує і бере участь у музичних проектах - інді та авангардної музики, допомагає в організації міжнародних зборів художників та музикантів, наприклад, таких, як Independent Drawing Gig.
Останні персональні виставки:
2008 «Підробки», галерея Vartai, Вільнюс, Литва
2008 «Відбитки», галерея Kaire/Desine, Вільнюс, Литва
2007 «Новини», галерея Vartai, Вільнюс, Литва
2006 «Вчорашні новини – мистецтво майбутнього», Литовський культурний центр, Варшава, Польща
2005 «Сила приєднання», Hofburg Palace, ОБСЄ, Відень, Австрія
Основні спільні покази:
2009 2nd Quadrennial of Lithuanian Contemporary Art, Вільнюс, Литва
2009 Фестиваль відео-мистецтва FRIK, Скоп’є, Македонія
2009 ARCO, Мадрид, Іспанія
2008 IDG4NY, галерея ArtBreak, Нью-Йорк, США
2008 Бієнале у Гельсінкі, Фінляндія
2008 DіVA, ярмарок електронного мистецтва, Нью-Йорк, США
2007 Фестиваль інноваційної музики «Cooler in the shade», Нью-Йорк, США
2007 Independent Drawing Gig #3, Quartier, Den Hague, Нідерланди
2006 Independent Drawing Gig #2, Музей сучасного мистецтва, Скоп’є, Македонія
2005 The Best Spot illustrations, SVA, Нью-Йорк, США
2004 «The Art of the Times» (25 років ілюстрації у «The New York Times»), Асоціація ілюстраторів, Нью-Йорк, США
2003 «Picturing the Times» (ілюстратори зі Східної Європи у «The New York Times»), Школа візуального мистецтва, Нью-Йорк, США
2003 The Best Spot Illustrations 2003 (Annual SPD Competition), Парсонська школа дизайну, Нью-Йорк, США
2002 Виставка членів Литовської спілки художників, Центр сучасного мистецтва, Вільнюс, Литва
2001 Найкращі ілюстрації 2001, Публічна бібліотека Нью-Йорка, Нью-Йорк, США
2000 Найкращий дизайн газети, Парсонська школа дизайну, Нью-Йорк, США
1998 SPD 33rd Publication Design Annuаl Competition Show, Публічна бібліотека Нью-Йорка, Нью-Йорк, США
1997 SPD 32nd Publication Design Annuаl Competition Show, Публічна бібліотека Нью-Йорка, Нью-Йорк, США
1995 The Best Spot Illustrations, Асоціація ілюстраторів, Нью-Йорк, США
1994 SPD 29th Publication Design Annuаl Competition Show, Публічна бібліотека Нью-Йорка, Нью-Йорк, США
1994 «Eastern European Emigre Illustrators», CSU, Хартворд, США
1991 Міжнародне трієнале графічного мистецтва, Краків, Польща
1991 Міжнародне бієнале графічного мистецтва, Йокогама, Японія
1989 «Молодість», Трієнале Балтійських країн, Вільнюс, Литва