Рустам Мірзоєв
НЕ БУДИ ТАТА
14.05 - 03.06.2010

Рустам Мірзоєв
НЕ БУДИ ТАТА
14.05 - 03.06.2010

Відомий український художник Рустам Мірзоєв втретє показує свій проект в галереї «Цех». На своїх попередніх «цехових» виставках «Фотогенічність живопис» (2006), «Укрночь» (2008), а також «Чорні ляльки» (2008), що пройшла в Санкт-Петербурзі, він представляв живописні роботи, в яких оманливо прості образи розкривали теми пустотності, деантропологізаціі і антигламуру.
 
Новий живописний цикл Рустама Мірзоєва під інфантильним назвою «Не буди тата» - це зображення з персонажами-іграшками, які імітують існування в неком площинно-спрощеному світі. Антропоморфні та звіроподібні, вони роблять переходи через умовну геометризированного або орнаментально-квіткову пустелю, рухаючись углиб або паралельно площині полотна, завмираючи в центрі. Найчастіше умовне простір їх проживання зводиться до протиставлення горизонтальній площині-«підлоги» і замикає стіни, створюючи таким чином відчуття клаустрофобіческой замкнутості. Цьому сприяє і те, що відсутність кольору в чорному фоні, здатне (як відомо з досвіду модернізму) передати космічну глибину, втрачає цю якість через орнаментальних або схематичних зображень, «засмічують» погляд, що перетворюють «небо над горизонтом» в непроникну стінку- фон.
 
Самі персонажі безсумнівно списані з дитячих іграшок і настільних статуеток - пупси, ведмедики, свинки, Міккі-Маусом, в яких підкреслять їх спочатку кустарний характер. Грубість з'єднання окремих складових деталей виявлена ​​узагальненої живописом; багато істот виглядають так, що мають подвійну природу - чи то лялька копіює людини, чи то людина сконструйований як лялька.
 
Іграшковий народ в іграшковому просторі - що може бути більш нешкідливим і милим? Але варто придивитися до человекообразующая істот Мірзоєва, до їх підозріло схожим на людські звички, міміку, рухи. Тоді можна виявити, що світ дитинства, обмеженого стінками коробки для іграшок або дитячої кімнати, - це і є світ дорослого життя, певний умовностями і теж замкнутий і позбавлений перспективи (у Мірзоєва - в буквальному сенсі). Це делокалізованное простір, де поплутані всі орієнтири, всі є однією субстанцією оманливого видовища, залежного від технологій. Технології, покликані дати сучасній людині відчуття свободи і широти світу, яких він позбавлений у все більш контрольованому соціумі, в циклі «Не буди папу» виявляють своє дійсне призначення - створювати тільки екранні заставки, нездатні передати ілюзію життєвого простору.
 
Моторошнуваті персонажі Мірзоєва - істоти з кошмарних снів, ожилі штучні людські і тварини подоби, всього лише примарні оболонки, але від цього не менш небезпечні в реаліях сну. Сон, породжений техногенної глобалізованої середовищем, де дійсність насичується запозиченими з яскравих дигітальних картинок інфантильними образами, - це модель сучасності, в якій людина воліє самообман, невзросленіе, залежність, а не самостійне прийняття рішень.
 
Ляльки - це образи маніпулювання і невизначеності, що втілюють людські фобії, насамперед боязнь майбутнього і відсутність чітких внутрішніх орієнтирів. В українських реаліях вони набувають додаткового значення. Лякаюча невизначеність політичного майбутнього, загроза узурпації влади «татами» і відмови від демократичного розвитку визначає актуальність дитячого дискурсу в роботах Рустама Мірзоєва.
 
Ні яскраві кольори, ні милий іграшковий вигляд героїв циклу «Не буди папу» не здатні ввести в оману, - навпаки, вони особливо ясно виявляють добровільну підміну реальності, скоєних в сучасній суспільній свідомості.
 
Оксана Баршинова