Егле Рідікайте
КУЛЬТУРНІ ПІДЛОГИ — ВХОДИ
7.07-28.08.2021
Київ

Егле Рідікайте — литовська концептуальна художниця.  Її роботи знаходяться в Національній картинній галереї і в Центрі сучасного мистецтва.  Рідікайте переможниця національної художньої премії Литви 2020 року. ЦЕХ проводить першу персональну виставку художниці в Україні.

 
Масштабні полотна Рідікайте, що не відокремлені рамою, прибиваються до стін і стають їх частиною.
 
Художниця розглядає архітектурний простір, і простір картини набагато більш складним чином — не як площина, а як парадоксальний союз і несподіваний обмін.  Якимось чином на стіні з’являється підлога в масштабі 1:1 із старовинною мозаїкою.  Не як декоративний елемент, а як концептуальне відсилання до вже існуючих входів в Старому місті Вільнюса.
Її рішення — живопис в якому відсутня пряма перспектива, орнамент дає ритм.  Роботи Рідікайте ритмічні. Якщо не знати, що це підлога, то можна сплутати роботи з Опартою або геометричною абстракцією.  Її Інтерес до підлог Вільнюса почався з єврейської сауни на вулиці Ужупіо, 2А.  Назва цієї першої роботи в циклі точно описує душевний стан художниці: «Побачивши це, я не могла заснути» («Єврейська лазня»). Егле передає своє спостереження краси світу, і ми відчуваємо чисте здивування.
 
Використання аерозольної фарби і трафаретів надає її роботам додаткову сучасність і в той же час дивну дезорріентацію світів.  Її робочий процес — це сучасна техніка зображення декоративно-прикладного мистецтва.  Орнаментальна форма цих входів — результат ручної роботи трафаретів, кожна деталь яких ретельно відтворена з реального життя.  Неточність планування сходової клітки і порожні простору ідеально відображають і натякають на присутність людини.  Художниця відобразила не тільки візерунки плитки, але і те, як вони були стерті, що допомагає нам відчути автентичність до реалій життя.
 
Культурні підлоги спонукають нас дивитися глибше, більш уважно — дивитися вниз і бачити, яка краса лежить під нашими ногами, а потім піднімати голову, щоб побачити, як вони перетворюються на витвори мистецтва.  Рідікайте створює нове середовище, простір якому надають друге життя забуті елементу історії.  Її роботи дозволяють нам заново відкрити для себе те, чого ми раніше не помічали або про що рідко задумувались.
 
Картини Егле Рідікайте — це завжди щось більше, ніж типова прикраса стін.
Дарія Капітонова