Erika Miklóšová. Ján Vasilko. Žofia Dubová. Monika Pascoe Mikyšková. Miloš Kopták. Viliam Slaminka
CALM ( STILL LIFE) / ZÁTIŠIE
14.12.2021- 12.02.2022
Київ
Виставка представляє роботи словацьких художників, творчість яких вперше показується в Україні. Експозиція через мистецтво демонструє особливості цих країн по відношенню одна до одної.  
 
Мабуть, найпоширеніша річ, яка приводить в стан розгубленості українців у Словаччині – це мова. Існує багато слів, які звучать однаково, але мають абсолютно інше значення. «Zátišie» (Затишье) зі словацької перекладається як натюрморт  –  жанр мистецтва, який зображує неживі предмети. Тому на виставці можна побачити картини Еріки Міклошової (Erika Miklóšová). Авторка розповідає історію своєї родини за допомогою одягу, який несе у собі цінність для художниці, відсилаючи до минулого або конкретної людини. Ян Васілко (Ján Vasilko) захоплює своєю технікою, якою він також представляє натюрморти.  
 
«Затишшя» в українській мові означає спокій, безвітря, тишу, рівновагу тощо, і для багатьох іноземців це саме те, з чим вони асоціюють Словаччину. Таку атмосферу можна побачити та відчути у роботах Жофії Дубової (Žofia Dubová) та Моніки Паское Мікишкової (Monika Pascoe Mikyšková). 
 
Відмінності між Словаччиною та Україною можна спостерігати також у сфері екології та догляду за природою. Дбайливе ставлення словаків до навколишнього середовища знайшло своє відображення у творчості Мілоша Коптака (Miloš Kopták). Так, наприклад, його  серія робіт «Венери» вказує на те, що тварин слід розглядати як живих істот, які мають ті ж права, що і люди. Автор закликає поступатись нашим комфортом заради благополуччя навколишнього середовища.  
Вільям Сламінка (Viliam Slaminka) працює зі стереотипами у суспільстві, які є частиною життя як українців, так і словаків. У роботі «Iron army» він рожевим кольором та праскою камуфляжного забарвлення вакзує на недоцільність розмежувань хатніх обов’язків, а також на сприйняття рожевого як лише жіночого кольору. 
 
 

Кураторка Оксана Гошко